ZAMEK GRODNO W ZAGÓRZU ŚLĄSKIM

ZAMEK GRODNO W ZAGÓRZU ŚLĄSKIM

Wybudowany na szczycie wzgórza Choina w północnej części Gór Sowich jest on jednym z najbardziej malowniczo położonych i najciekawszych zamków na Śląsku. Dzieje Zamku Grodno sięgają zamierzchłych czasów, ale pierwszy zachowany dokument świadczący o istnieniu zamku pochodzi dopiero z 1315 r, chociaż według niektórych źródeł, pierwsze obwarowania mogły powstać już około roku 800.

Zamek przez lata był sukcesywnie rozbudowywany. W XV w. była to siedziba rycerzy-rabusiów, którzy wraz ze swoimi drużynami trudnili się rozbojami i grabieżą. Obecnie zabytek stanowi nie lada atrakcję turystyczną zawierającą pokaźne kolekcje antyków oraz pamiątek z przeszłości.

Zamek jest zachowany w dobrym stanie i spora jego część jest udostępniona zwiedzającym. Pod okiem przewodnika turyści zostaną oprowadzeni po dostępnych częściach zamku i będą mogli wysłuchać wielu interesujących historii oraz legend. Na trasie zwiedzania znajduje się sala tortur, sala myśliwska i rycerska, lochy ze szkieletem księżniczki Małgorzaty oraz taras widokowy z przepiękną panoramą na cztery strony świata.

 

Gdzie jesteśmy?

Zamek Grodno

Wzgórze Zamkowe,
58-321 Zagórze Śląskie

www.zamekgrodno.pl