KUDOWA-ZDRÓJ

W malowniczej dolinie, pomiędzy wzniesieniami Gór Orlickich i skalnymi platformami Gór Stołowych leży jedno z najstarszych europejskich uzdrowisk – miasto Kudowa-Zdrój. Kurort znany od wieków z leczniczych właściwości wód mineralnych, których źródła biją w samym sercu uzdrowiska – w Parku Zdrojowym.

Przebogata i burzliwa historia miasta ujawnia się w wielu zabytkach, m.in. tajemniczej Kaplicy Czaszek. Badacze historii trafią tutaj na ślady słynnych osobistości którzy gościli w Kudowie, a z których wymienić należy: brytyjskiego premiera Winstona Churchilla, króla Prus Wilhelma III, pisarza Bruno Schulza czy papieża Jana Pawła II.

Kudowa-Zdrój stwarza wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Miłośnicy górskich wędrówek docenią fantastyczne krajobrazy Gór Stołowych i dotrą do tak znanych miejsc jak Błędne Skały czy Szczeliniec Wielki. Leżące na granicy miasto i jego okolicę oplata gęsta sieć szlaków rowerowych, doskonale skomunikowanych z trasami po stronie czeskiej. Dla pasjonatów rowerów górskich od 2019 roku przygotowaliśmy trasy typu singletrack, które dostarczą niezapomnianych wrażeń. Kudowa-Zdrój jest świetną bazą wypadową dla narciarzy, którzy mogą korzystać z oferty licznych ośrodków po stronie polskiej i czeskiej takich jak Zieleniec czy Destne v Orlickich Górach oraz gęstej sieci narciarskich tras biegowych.

Miasto kryje wiele urokliwych miejsc, które warto zobaczyć. Należy do nich zabytkowy Park Zdrojowy, założony w XVIII w. na wzór ogrodów angielskich, z secesyjną Halą Spacerową, Pijalnią Wód czy najstarszym barokowym budynkiem sanatoryjnym „Zameczkiem”. Najmłodszych zachwyci muzeum „Bajka” ze wspaniałymi kolekcjami zabawek, a także park linowy, park rozrywki czy „Capitalna Zabawa” – wielki kryty plac zabaw, gdzie milusińscy będą mogli wyszaleć się do woli. Miłośnicy tradycji i imprez w stylu ludowym powinni odwiedzić skansen w Pstrążnej, w którym zwiedzą zabytkowe chaty, stodoły i potańczą w rytm muzyki ludowej.

Smakoszy wykwintnych potraw i trunków zachwyci menu miejscowych restauracji w których znajdą dania kuchni polskiej i czeskiej. Tradycyjnym przysmakiem jest pstrąg, którego można skosztować w licznych łowiskach i smażalniach.

Kudowa-Zdrój jest miastem granicznym. Dlatego będąc tutaj warto wybrać się do Czech. W sąsiedzkim i partnerskim mieście Nachod zwiedzimy majestatyczny zamek, zabytkowy rynek czy tradycyjny browar z wybornym piwem. Zaś w odległości 140 km znajduje się magiczna Praga.

Zapraszamy do naszego miasta!

 

URZĄD MIASTA KUDOWA-ZDRÓJ

ul. Zdrojowa 24

57-350 Kudowa-Zdrój

tel. (+48)  74 8621700/74 8621 707

fax. (+48) 74 8661 351 / 74 8621 718

www.kudowa.pl