KOPALNIA ZŁOTA W ZŁOTYM STOKU

KOPALNIA ZŁOTA W ZŁOTYM STOKU 

Będąc z wizytą w Złotym Stoku, po prostu nie można nie zwiedzić najsławniejszego miejsca tego regionu, czyli Kopalni Złoty Stok. To nie tylko miejsce, gdzie warto pospacerować i zobaczyć na własne oczy jak wygląda kopalnia złota. To również okazja do zapoznania się z historią Złotego Stoku, a także wieloma legendami wiążącymi się z tym miejscem. Jak głosi jedna z nich, w kopalni można czasem usłyszeć tajemnicze kroki. To zapewne Gertruda, żona jednego z górników, który zginął podczas zawału sztolni. Gertruda w pojedynkę wyruszyła na poszukiwania męża, ale nigdy nie wróciła.

Zwiedzanie kopalni rozpoczyna się od Sztolni Gertrudy. W części tej zobaczyć można bogatą ekspozycje map i planów kopalni z okresu od XVIII do XX wieku, dawne narzędzia górnicze, minerały i wystawę lamp górniczych, piece do wytapiania złota i wiele innych….a także przy dużym szczęściu można spotkać samą Gertrudę.

W bocznych korytarzach urządzono laboratorium J. Schärfenberga, który to w pogoni za eliksirem na długowieczność uzyskał z rudy arszenikowej potężną truciznę arszenik. Dużym zainteresowaniem cieszy się również udostępniony do zwiedzania skarbiec, w którym można na własne oczy zobaczyć 1066 „złotych” sztabek, będących zobrazowaniem 16-tu ton złota uzyskanych w ciągu całego czasu pracy kopalni.

Kopalnia Złoty Stok to miejsce, gdzie każdy turysta i pasjonat historii, znajdzie coś ciekawego dla siebie.

 

Gdzie jesteśmy?

Kopalnia Złota

ul. Złota 7
57-250 Złoty Stok

www.kopalniazlota.pl