MUZEUM PAPIERNICTWA W DUSZNIKACH-ZDROJU

MUZEUM PAPIERNICTWA W DUSZNIKACH-ZDROJU

Tradycje wyrobu papieru w Dusznikach sięgają połowy XVI wieku. Pierwsza papiernia została zniszczona w 1601 r. przez powódź, jednakże młyn odbudowano i już w 1605 r. wznowiono czerpanie papieru. Arkusze z Dusznik zyskały sławę na całym Śląsku – wykorzystywano je m.in. w urzędach, kancelariach i drukarniach Wrocławia oraz innych miast i miasteczek w całym regionie. W XVIII wieku, po przejęciu Śląska przez Prusy, dusznicki papier zagościł na dworze w Berlinie, a właściciel młyna zyskał miano nadwornego papiernika króla Prus. Dochody ze sprzedaży papieru przez wieki inwestowano w papiernię, która stała się jednym z najciekawszych obiektów przemysłowych w Europie.

Przepięknie odrestaurowany dusznicki młyn papierniczy jest dziś jedną z najcenniejszych pereł architektury regionu. Działające w nim Muzeum Papiernictwa prezentuje chlubne tradycje przemysłowe, ale również pozwala przeżyć niepowtarzalną przygodę. Można tu obejrzeć zabytkowe urządzenia papiernicze, modele maszyn, przykłady banknotów z różnych epok oraz kolekcje arkuszy ze znakami wodnymi. Zwiedzający mogą wykonać własny arkusz papieru, który będzie pamiątką z pobytu w Dusznikach-Zdroju.

Czerpanie arkuszy, będące niegdyś źródłem bogactwa dusznickich papierników, dziś jest doskonałą zabawą, której nie można pominąć podczas podróży po Ziemi Kłodzkiej i  Dolnym Śląsku.

Gdzie jesteśmy ?

Muzeum Papiernictwa

Kłodzka 42,
57-340 Duszniki Zdrój

www.muzeumpapiernictwa.pl