Kopalnia Złota Złoty Stok

Będąc z wizytą w Złotym Stoku, po prostu nie można nie zwiedzić najsławniejszego miejsca tego regionu, czyli Kopalni Złoty Stok. To nie tylko miejsce, gdzie warto pospacerować i zobaczyć na własne oczy jak wygląda kopalnia złota. To również okazja do zapoznania się z historią Złotego Stoku, a także wieloma legendami wiążącymi się z tym miejscem. Jak głosi jedna z nich, w kopalni można czasem usłyszeć tajemnicze kroki. To zapewne Gertruda, żona jednego z górników, który zginął podczas zawału sztolni. Gertruda w pojedynkę wyruszyła na poszukiwania męża, ale nigdy nie wróciła.


Zwiedzanie kopalni rozpoczyna się od Sztolni Gertrudy. W części tej zobaczyć można bogatą ekspozycje map i planów kopalni z okresu od XVIII do XX wieku, dawne narzędzia górnicze, minerały i wystawę lamp górniczych, piece do wytapiania złota i wiele innych.

W bocznych korytarzach urządzono laboratorium J. Schärfenberga, który to w pogoni za eliksirem na długowieczność uzyskał z rudy arszenikowej potężną truciznę arszenik. Dużym zainteresowaniem cieszy się również udostępniony do zwiedzania skarbiec, w którym można na własne oczy zobaczyć 1066 „złotych” sztabek, będących zobrazowaniem 16-tu ton złota uzyskanych w ciągu całego czasu pracy kopalni.

Kopalnia Złoty Stok to miejsce, gdzie każdy turysta i pasjonat historii, znajdzie coś ciekawego dla siebie.

Drogi odkrywco proponujemy Ci:

Odwiedź oficjalną stronę atrakcji Kopalnia Złota złoty stok Wchodzę

Zarezerwuj termin Wybierz dogodną datę przyjazdu Rezerwuję

Błyskawiczny kontakt Wypełnij zapytanie ofertowe Piszę